Culture.pl to portal internetowy poświęcony kulturze polskiej, którego głównym zadaniem jest szerzenie wiedzy za granicą o dokonaniach polskich twórców oraz rozwijanie świadomości kulturalnej u polskiego odbiorcy. Jest to bogate kompendium wiedzy, podzielone na część informacyjną (najnowsze wydarzenia kulturalne w kraju i za granicą) i bazę wiedzy, zawierającą opracowania teoretyczne, pliki multimedialne i sylwetki wybitnych twórców kultury. Teksty publikowane są w dwóch podstawowych wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Portal ma swoją stronę na Facebooku (obecnie około 50 tysięcy fanów) oraz kanał na serwisie You Tube.

Portal Culture.pl prowadzi Instytut Adama Mickiewicza, instytucja utworzona w 2000 roku, podlegająca Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i odpowiedzialna za promocję kultury polskiej za granicą. Instytut działa wszędzie tam, gdzie w promocji kultury polskiej widzimy duży potencjał - w ramach dotychczas zrealizowanych projektów zaprezentowano w 26 krajach ponad 4000 wydarzeń kulturalnych, które obejrzało ponad 40 milionów widzów. Najbardziej rozbudowane z tych projektów to tzw. sezony polskie, zrealizowane dotychczas we Francji, Niemczech, Rosji, na Ukrainie, w Izraelu i w Wielkiej Brytanii (Polska! Year). Największym ze zrealizowanych dotychczas przez nas projektów był oficjalny Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji w UE. Przez sześć miesięcy, od lipca do grudnia 2011 roku, mieszkańcy 10 wybranych stolic świata obejrzeli blisko 400 wydarzeń w 10 strefach czasowych, objętych wspólnym szyldem "I, Culture". Była to jedyna w swoim rodzaju prezentacja Polski jako kraju nowoczesnego i unikatowego, o bogatej kulturze współczesnej - kreatywnego zagłębia Europy.

Aby sprostać nowym wyzwaniom i rozszerzyć naszą działalność o nowe terytoria, stworzyliśmy Program Azja, który od ponad sześciu lat realizuje wydarzenia kulturalne w krajach Dalekiego Wschodu. Na koncie mamy już oprawę kulturalną polskiego uczestnictwa w EXPO 2010 w Szanghaju, duże projekty prezydencyjne w Pekinie i Tokio (2011), oraz focus koreański w 2012 roku, obejmujący serię wydarzeń pod tytułem "Polski październik w Korei".

Od 2013 budujemy długofalową obecność polskiej kultury w całym regionie, głównie w Chinach, Korei, Japonii, a od 2014 również w Indiach. W roku 2015 zrealizowany został największy w historii program polskich wydarzeń kulturalnych w Azji. W programie tym znalazły się m.in. dwie duże wystawy sztuki w Chińskim Muzeum Narodowym i w Chińskim Narodowym Muzeum Sztuki, 4 projekty teatralne, wśród których znalazła się nagradzana "Wycinka" Krystiana Lupy, 4 trasy koncertowe (w tym tournée orkiestry Sinfonia Varsovia), Focus polski na Beijing International Film Festival i wiele innych, mniejszych, ale równie ciekawych wydarzeń.

W 2016 roku zrealizowaliśmy szeroką prezentację teatru polskiego w Chinach (Krystian Lupa, Krzysztof Warlikowski, Grzegorz Jarzyna, Jan Klata, Paweł Passini, Paul Bargetto), trzy projekty muzyki dawnej w Pekinie i Wuhanie, trasę koncertową orkiestry Sinfonia Varsovia w Korei i Chinach, prezentację sztuki "Wycinka" w reżyserii Krystiana Lupy na festiwalu SPAF w Korei oraz na  japońskim festiwalu teatralnym Festival/Tokyo, wystawę sztuki współczesnej i koprodukcję teatralną w Indiach oraz wiele innych projektów.

W 2017 roku w ramach Programu Azja odbędą się kolejne koncerty muzyki klasycznej i jazzowej w Chinach, prezentacje polskich artystów sztuk wizualnych w Japonii, koprodukcje artystyczne w Indiach oraz projekty skierowane do młodych odbiorców kultury w Korei. Nowym kierunkiem działań Programu Azja jest Wietnam, gdzie w 2017 roku odbędą się pierwsze koncerty, klasy mistrzowskie i wykłady o sztuce polskiej.

Raport: Polski teatr w Azji 2012-2016

 

Raport z wydarzeń zorganizowanych przez Culture.pl w Chinach w 2015 roku

 

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: asia.culture.pl.