Na przełomie maja i czerwca 2018 roku na trasie koncertowej w Chinach wystąpił kwintet Stanisława Słowińskiego. Krakowska formacja zagrała 15 koncertów, między innymi w Kantonie, Pekinie, Shenzhen, Szanghaju i Xi’anie. Koncerty odbyły się w ramach kolejnej azjatyckiej odsłony projektu Jazz Po Polsku.
W trakcie chińskiego tournée kwintet zaprezentował specjalny program poświęcony twórczości Karola Szymanowskiego, wpisując się w prezentację najważniejszych twórców polskiej kultury w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości.
"Wybrane kompozycje poddamy twórczej dekonstrukcji, której celem jest znalezienie optymalnej drogi do połączenia twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów ze współczesnym językiem muzyki improwizowanej oraz nowoczesnymi technikami elektronicznego przetwarzania dźwięku. Re-harmonizacja i swoboda, jaką daje otwarta improwizacja, sampling i procesowanie przygotowanych fragmentów klasycznych wykonań, to tylko niektóre z zabiegów, które pozwolą nam na znalezienie nowego, szerokiego kontekstu dla muzyki Szymanowskiego" – opisywał repertuar Stanisław Słowiński, lider kwintetu.
Stanisław Słowiński Quintet rozpoczął trasę koncertami na południu Chin, w Kantonie i Shenzhen (26-31 maja). Następnie grupa poleciała do Xi’an (1-3 czerwca) oraz Hangzhou, gdzie wystąpiła w największym chińskim konserwatorium muzycznym, Zhejiang Conservatory of Music (4-7 czerwca). Na zakończenie muzycy zagrali w salach koncertowych w Pekinie, Szanghaju, Ningbo oraz Taizhou (8-17 czerwca). Zespół koncertował w składzie: Stanisław Słowiński (skrzypce), Zbyszek Szwajdych (trąbka), Kuba Płużek (fortepian), Justyn Małodobry (kontrabas) i Adam Stępniowski (perkusja). Polskich muzyków wspierali: gitarzysta Jun Xiao, który wystąpił z zespołem w Pekinie, oraz saksofonista Hang An, który zagrał w Hangzhou. Trasa była już trzecią z rzędu wizytą krakowskiej grupy w Państwie Środka w ramach projektu Jazz Po Polsku. Wcześniej zespół zagrał w Chinach w lipcu 2017 roku w ramach Sezonu Kultury krajów Europy Środkowej i Wschodniej – programu Ministerstwa Kultury Chin promującego współpracę między Chinami i krajami Europy Środkowej i Wschodniej oraz ideę nowego Jedwabnego Szlaku (Inicjatywa Pasa i Szlaku).
Stanisław Słowiński to jeden z najbardziej utalentowanych i aktywnych muzyków na polskiej scenie jazzowej. Jako lider autorskich projektów, sideman i muzyk sesyjny grywa ponad sto koncertów rocznie, odwiedzając sceny klubów i festiwali całego świata; między innymi Chile, Chin, Korei Południowej, Indii, Islandii, Hiszpanii, Serbii, Węgier. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi Grand Prix 39. Jazz Juniors czy Nagrody Publiczności na I Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Ze swoim zespołem nagrał dwa studyjne albumy – „Landscapes Too Easy To Explain” (2016) oraz „Visions | Between Love and Death” (2017), które ukazały się w międzynarodowej dystrybucji nakładem wydawnictwa Hevhetia. Obie płyty spotkały się z niezwykle ciepłym przyjęciem fanów i krytyków muzycznych.
"Celem Jazz Po Polsku jest promocja polskiej muzyki improwizowanej poza granicami kraju, jako gatunku samego w sobie, z wieloletnimi tradycjami i historią. Projekt pomaga również w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowisko artystów z wielu państw" – mówi Jakub Krzeszowski, twórca Jazz Po Polsku.
"Tegoroczna trasa kwintetu Stanisława Słowińskiego będzie jego trzecią w Chinach. Poprzednia była częścią Sezonu Kultury krajów Europy Środkowej i Wschodniej – programu Ministerstwa Kultury Chin promującego współpracę między Chinami i krajami Europy Środkowej i Wschodniej oraz ideę nowego Jedwabnego Szlaku (Inicjatywa Pasa i Szlaku) " – zapowiadał trasę Krzeszowski.
Trasa koncertowa została zorganizowana przez Fundację Plateaux w ramach projektu Jazz Po Polsku "Live in China 2018". Sfinansowano ze środków MKiDN w cyklu Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA 2017–2022, przy dotacyjnym wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza "Kulturalne pomosty". Występy zostały zorganizowane we współpracy z Chińskim Stowarzyszeniem Muzyków Jazzowych (CJA) i wspierane przez Instytut Polski – Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie, Konsulaty Generalne RP Kantonie i Szanghaju.
Źródło: materiały promocyjne, Jazz po polsku
Rozmowa ze Stanisławem Słowińskim, skrzypkiem, liderem jazzowego Stanisław Słowiński Quintet, kilka... Czytaj dalej » about: Polski jazz za chińskim murem [wywiad]